+90 (312) 232 33 93 / 231 70 92
·
avmehmettoprak@nasuhhukuk.com
·
Pzt - Cts 09:00-18:00
050973
Ziyaretçi Sayısı : 50973

Aile Hukuku

AİLE Hukuku Nedİr?

Aile hukuku nedir ve bu kavramın içerisinde hangi hukuku durumlar yer alır gibi sorularınızın yanıtını bulmak için makalemizdeki bilgilerden yararlanabilirisiniz.

Aile hukuku, aileye dair olan bütün konuları kapsayan hukuk dalı olmaktadır. Aile kavramı, genel anlamda bir aile içerisinde yer alması mümkün kılınan her türlü vakıayı kapsamaktadır. Aile toplumun en temel taşlarından oluşmaktadır. Aile kavramı Türk toplumu için oldukça değer taşıyan bir yargı olmaktadır. Ayrıca yaşanabilecek olan husumetler ve anlaşmazlıklar için de taraflar mahkemeye başvurmak durumundadır.

Aile hukuku nedir sorusuna bakış açısı getirirken bu kavramın içerisinde yer alan konuları da sıralayacak olursak;

Nişanlanma veya nişandan ayrılma
Evlenmenin koşulları ve hükümleri
Boşanmanın koşulları ve sonuçları
Mal rejimleri
Aile konutu
Soy bağı
Evlat edinme
Velayet
Çocuğun nafaka hakkı
Vesayet
Kayyımlık
Yasal danışmanlık
Nafaka türleri diyebiliriz.
Aile hukukunun detaylarını incelerken belirtmemiz gereken bir durum ise şöyle olmaktadır; Kadın hakları ve çocuk hakları, başlı başına ayrı inceleme alanı oluştursa da aile hukukunun da ilgi alanı içindedir.

AİLE HUKUKUNUN GÖREVİ NEDİR?
Aile hukukunun görevi nedir ya da aile hukuku olmazsa ne gibi sorunlar yaşanır? Aile hukukunun kapsamı içinde olan kavramlardan birini yaşadığınız zaman çözümü olmayan konular için hukuki bir süreç ilerletmeniz gerekmektedir. Fakat aile hukuku ve bu konularla ilgilenen mahkemeler olmasaydı taraflar haklı oldukları konuda bir şey yapamazlardı.

AİLE HUKUKUNUN TERİMLERİ
Aile hukukunun terimleri bazı durumlarda yaşadığımız hayat bazı durumlarda sıklıkla karşılaştığımız kelimeler olsa da bu kavramın bazı terimleri, pek nadir duyduğumuz ve ne anlama geldiğini bilmediğimiz terimler olmaktadır.

Aile hukukunun ne olduğu sorusunu yanıtlarken, bu konunun içerisinde terimlere de yer verecek olursak;

Nişandan ayrılma
Boşanma
Nafaka
Tazminat
Velayet
Vesayet
Evlat edinme
Soy bağı
Mal rejimi
Aile konutu
Kayyım sıklıkla karşılaşacağımız terimler olacaktır.
Aile hukukunun yanı sıra, Ceza hukuku, Miras hukuku, Ticaret Hukuku ve daha fazlası için, alanında uzman avukatlardan yardım almanız, sizin hak kaybı yaşamanızın önüne geçecektir.